Při nákupu nad 999 Kč je doprava ZDARMA!

Jak pečovat o koženou galanterii

Useň – vlastnosti přírodního materiálu

Nerovnoměrná struktura povrchu usně, drobné jizvy, vrásky a mírné barevné rozdíly nejsou vadou, ba naopak jsou charakteristickými znaky tohoto přírodního materiálů. Proto je useň stále tak žádanou surovinou pro svou módnost a autentičnost.

Useň (kůže) je přírodní materiál, který je pórovitý, dýchá a dokáže do sebe přijímat vlhkost, pot, mastnotu, nečistoty a prach. Naopak dokáže také pouštět barvu, kterou je useň tónovaná a to proto, že barvu nelze úplně fixovat. Useň je pevná a pružná, avšak při nadměrné vlhkosti nebo neúměrném tahu tyto vlastnosti ztrácí a má tendenci se deformovat. Výše představené vlastnosti jsou přirozenými projevy tohoto materiálu.

Správným používáním a ochranou můžete nežádoucí charakteristické vlastnosti usně potlačit, a naopak náležitou péčí prodloužit její životnost i dlouhotrvající krásný vzhled.

Téměř všechny výrobky internetového obchodu www.Marlon.cz jsou vyrobeny z vysoce kvalitní hladké usně, která je získávána z lícové vrstvy kůže hovězího dobytka. 

 

Rizika poškození – preventivní zásady

Denně je kožená galanterie vystavována vysokému namáhání. Na useň působí povětrnostní vlivy (déšť, sluneční záření, prach), pot (držadla, rukojeti, zápinky), dochází ke vzhledovým a mechanickým poškozením (skvrny, škrábance), nelze podceňovat též přetěžování tašek, aktovek a kabelek. Nesprávným zacházením a zanedbáním péče useň ztrácí své přednosti, elastičnost, praská, uvolňuje se její struktura, mění barvu a tvar.

 

Prosíme, dodržujte tyto základní pravidla:

 

  •  Výrobky z usní se nesmí promáčet, pokud k tomu dojde, sušte je mimo tepelné zdroje volně při pokojové teplotě.
  • Výrobky pravidelně impregnujte proti vlhkosti a nečistotám, k čištění a ochraně používejte jen kvalitní ošetřující přípravky. Naše výrobky doporučujeme ošetřovat luxusními přípravky zn. Collonil, které Vám nabízíme v oddělení „Péče a ochrana“.
  • Výrobky s rozsáhlejším znečištěním nebo poškozením předejte do rukou odborníka!
  • Nepoužívejte krémy na obuv! Mají jiné vlastnosti a obsahují látky, které by mohly jemnou a citlivou useň galanterních výrobků poškodit!
  • Nepoužívejte k čištění usní běžná mýdla a prostředky na mytí nádobí! Mají jiné vlastnosti a obsahují látky, které by mohly jemnou a citlivou useň galanterních výrobků poškodit!
  • Skladujte výrobky z usní tak, aby nedocházelo k jejich deformaci.
  • Nepřetěžujte zavazadla, dodržujte maximální nosnost.
  • Používejte výrobky pouze k danému účelu.

 

 

Impregnace = ochrana

Impregnace je velice důležitá. U kožené galanterie zamezuje především pronikání mastnoty, nečistot a vlhkosti. Impregnace se provádí nanesením speciálního přípravku ve formě krému, nebo spreje. Je to bariéra, která chrání proti poškození a zanesení pórovité struktury usně a průniku vlhkosti. Impregnaci proveďte již před prvním používáním výrobku a pravidelně proceduru opakujte s ohledem na intenzitu nošení a frekvenci čištění. Impregnační bariéra není trvalá, je nutné ji obnovovat! Impregnace zároveň useň vyživují a zajišťují její vláčnost.

 Na hladké usně používejte impregnační sprej Collonil – Waterstop

Na voskované a citlivé usně je určen impregnační sprej Collonil – Special Wax

Na veškeré druhy usní a jejich kombinace doporučujeme univerzální impregnační sprej    Collonil – Vario

 

Výživa = elastičnost

Useň časem a intenzitou používání ztrácí přirozenou vlhkost, kolagenová vlákna svou měkkost a pružnost. Aby nedocházelo k poškození struktury usně, je nutné useň galanterních výrobku vyživit. Částečně vyživují impregnace. K pečlivé výživě však slouží krémy speciálně určené pro galanterní výrobky.

Na hladké usně drobné galanterie je určen výživný krém Collonil - Silicon polish. Tento speciální bezbarvý krém useň vyživí potřebnými látkami, zároveň ji naimpregnuje. Po přeleštění sjednocuje barvu usně a eliminuje mechanická poškození (škrábance, oděry).

Dalším osvědčeným přípravkem je vyživující a impregnační tuk Collonil – Nilfett.  Renovuje již vyschlou a popraskanou useň, navrací ji vláčnost, useň je voděodolná. Doporučujeme především na větší kusy galanterního zboží podléhajících povětrnostním vlivům jako kabelky, aktovky, cestovní zavazadla.

 

Čištění = dlouhotrvající krásný vzhled

Mechanické nečistoty jako prach, špína a běžné skvrny odstraňuje pokud možno ihned. Pokud je výrobek impregnován lépe se čistí, protože nečistoty neprojdou skrz impregnační bariéru! Malé znečištění odstraňte vlhkým hadříkem a poté vytřete do sucha. Na účelné čištění hladké usně doporučujeme speciální pěnu Collonil – Leather soap. Pěna šetrně useň zbaví skvrn, ohmatů, odstraní barevné přenosy z oblečení apod., zároveň useň vyživuje. Šmouhy, flíčky a zatřené nečistoty šetrně odstraňuje speciální guma Collonil – Soft gum. Především na světlé hladké usně se osvědčil jemný čistící krém s výživnými složkami Collonil – Unicreme. Krém rozpouští nečistoty ve struktuře usně, které poté jemně z usně vytřete.

 

Náležitá péče a ochrana usňových výrobků výrazně prodlužuje jejich životnost a udržuje stále skvělý vzhled!